Tourette
środa, 03 września 2008 23:05
AddThis Social Bookmark Button

AKTUALNY SKŁAD

Adam Michał PtaQ
Larry Kuba Misiek

PREHISTORIA

Proszę sobie wyobrazić: druga połowa lat osiemdziesiątych*. Przyszły poeta, prozaik i Bóg wie kto jeszcze, Michał Gołąb, odwiedza Adama z ruską "gitarą" akustyczną i kartką, na której brat Michała narysował kilka akordów. Dotąd zafascynowany znajomym bardem Adam zdołał nauczyć się od pieśniarza tylko chwytu C-dur, co tylko pogłebiło jego żądze.

Tak rozpoczęła się mozolna, nigdy dla obu niezakończona wędrówka w kierunku opanowania gry na gitarze.

Rok później po licznych, przede wszystkim plenerowych występach połączonych ze zmaganiami ze szkłem; Adam zasiał wśród najbliższych przyjaciół ideę założenia rockowego zespołu, którego skład ostatecznie krystalizuje się w osobach: Adam - git, Paweł Cora - bas, Tomek Fąfara - git. solowa. Michał pozostał dla zepołu natchnieniem, autorem części tekstów a także kompanem przy spożywaniu. Zespół funkcjonował pod kilkoma nazwami takimi jak: Męskie Swetry, Żubry, DrBootz, Skurwele i inne, po to by ostatecznie przyjąć nazwę: POLONAISE.

Blisko cztery kolejne lata to historia legendy, która wymaga opisania w innym miejscu.

Dodamy jedynie, że pierwszym perkusitą Polonaise został Tomek Czulak, który grywał później z takimi tuzami jak Chlopcy z Placu Broni, Pudelsi, Tilt, Józef Bachleda. Tomek grał z zespołem blisko rok i zagrał kilka koncertów. Po jego odejściu członkiem zespołu został Rafał Regulski, ceniony w Krakowie bębniarz, trębacz i organista, który przez krótką chwilę był także perkusitą TOURETTE.

W Polonaise grali także Michał Lewandowski i Ala Margolin (dziś w Camero Cat), obydwoje na klawiszach.

W tamtym okresie powstał m.in. Walczyk.

Polonaise rozpadł się w wyniku głupoty członków zespołu.

Po rozpadzie Polonaise, Adam nagrał demo z The King Was Born; o mały włos nie został wokalistą No Knock; po to by w końcu wylądować na kilka lat w fantastycznym teamie, który ochrzcił mianem Positive Mental Addiction. Założycielem PMA był świetny gitarzysta Paweł Litwa a tworzyli go też Łukasz Cora - git. Piotrek Orlita - bas, Grzesiek Cora - bębny, Kuba Kubica - klawisze. Zespół stworzył świetny materiał, który zaprezentował na kilku koncertach w południowej Polsce, gdzie został wyśmienicie przyjęty przez publiczność. Niestety zmagania ze szkłem i niezgodność charakterów stały się przyczyną rozpadu grupy po jednym z takich koncertów. Po owym niesławnym koncercie PMA funcjonowało jeszcze kilka miesięcy z Kubą w roli wokalisty. Kuba, genialny klawiszowiec, równocześnie członek formacji Delight i Thy Disease, rozpoczął wkrótce swoją solową działalność pod szyldem SoundQ. Łukasz, super guitar hero gra dziś w Kobalcie.

W tamtym okresie powstała m.in. Studnia.

 

ZYGOTA

Niespokojny, nie znoszący próżni duch Adama porwał do ponownej współpracy Pawła Corę z zamiarem reaktywowania Polonaise. Podczas jedynej próby z udziałem Adama, Pawła i Tomka Fąfary powstały Rafał i Imitacja. Na krótki moment wrócił do zespołu Rafał Regulski. Z różnych przyczyn współpraca nie układała się pomyślnie i nad grupą znowu zawisło widmo rozpadu.

Pozostały materiał stworzony w domu przez Adama i Pawła wołał o zaprezentowanie go szerszej publiczności. Czując oddech czasu na karkach zwerbowali Piotrka Dziewę i Michała Wrześniewskiego i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Nowy zespół został nazwany TOURETTE biorąc swą nazwę od hymnu napisanego przez Adama w tamtym czasie. Swój sceniczny debiut Tourette odbył 24.06.2008. w Krakowie w Pubie PRL przy ul.Garncarskiej u boku Nothing Inside. Debiut został przyjęty FANTASTYCZNIE!!!

Demo zespołu, jako Tourette Demo zostało umieszczone na portalu MEGATOTAL.PL gdzie zyskało spore uznanie w oczach użytkowników, czego wynikiem jest uzbieranie przez nich kwoty potrzebnej do wydania pierwszego tourettowego singla

W październikowym (2008) wydaniu Teraz Rocka pojawiła się wizytówka zespołu.

 

NOWORODEK

W marcu 2009 Michał i Piotrek podjęli decyzję o zakończeniu współpracy z zespołem. Ich miejsce zajęli Kuba Pałka i Michał Wójcik.

Lipiec 2009 - Paweł Cora wziął rozwód z Tourette. Na wiośle zastąpił go Paweł Ptaq Ptasznik.

Grudzień 2009 Adam oddaje gitarę Michałowi, skład zasila świetny basista Leszek Zygłowicz. Tourette z Leszkiem gra brawurowy koncert w Tarnowie po czym w studio Nieustraszonych Łowców Dźwięków pod okiem Darka Greli nagrywa nową wersję Niedzieli. Z powodów charakterologicznych Leszek kończy współpracę z zespołem w maju 2010.

Maj 2010 - Nowym basistą Tourette zostaje Larry Vikowski grając pierwszy koncert w krakowskim Face2Face.

Wrzesień 2010 - Tourette finalizuje płytę (EP) sfinansowaną przez 346 fanów z serwisu Megatotal.pl! Płyta ma swoją premierę na targach muzycznych MusicMedia 2010

Listopad 2010 - Tourette wśród laureatów IV Rockowych Andrzejek w Kostrzynie.

Czerwiec 2011 - Tourette trafia do półfinałowej dziewiątki Antyfestu 2011 wybranej spośród ponad 320 zespołów z całej Polski. Na półfinałowym koncercie zespół gra przed Proletaryatem z Novym Nowakiem (ex-Behemoth, ex-Vader) w zastępstwie Larry'ego na basie.

 

W TOURETTE grali:

Paweł Cora - od początku do lipca 2009

Piotrek Dziewa - od 2007 do marca 2009

Michał Wrześniewski - od 2007 do marca 2009

Leszek Zygłowicz - od grudnia 2009 do maja 2010

 

Gościnnie zagrali:

Karol Ciołek - 13.12.09. Żaczek w Krakowie koncert charytatywny dla ULi - bas

Ula Stosio - 8.06.09. Lizard King w Krakowie solo w Liściu i w tajemniczym coverze - gitara solowa

Marcin Novy Nowak - 3.06.11. Krzysztofory w Krakowie, koncert półfinał Antyfestu - bas

 

Pisali o nas

 

*Uwaga!: korzenie Tourette nie sięgają lat osiemdziesiątych, niektórych członków T. jeszcze wtedy nie było na świecie. Powyższe zdanie jest cytatem z ulubionej piosenki Adama: "Odciski" Świetlików